چرا فروشنده به‌عنوان نماینده سینمای ایران برای اسکار انتخاب شد؟

امیر اسفندیاری معتقد است که نمی‌توان موفقیت فیلم فروشنده را در اسکار ۲۰۱۷ گارانتی کرد بلکه هدف کسب بیشترین امتیاز در اسکار بوده است.

امیر اسفندیاری (سخنگوی هیات انتخاب نماینده سینمای ایران برای اسکار ۲۰۱۷) در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به روند انتخاب فیلم فروشنده گفت: برگزاری جلسات انتخاب فیلم برای اسکار ۲۰۱۷ از هفته پیش آغاز شد و این هیات ابتدا به یک فهرست هشت فیلمی از میان ۸۲ فیلم رسید و این هشت فیلم آثاری بودند که بالای ۵ رای را از میان ۹ رای کسب کرده بودند.

%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%86%d8%af%d9%87
وی ادامه داد: در جلسات هیات انتخاب از میان هشت فیلم، ۵ فیلم انتخاب شد و در انتخاب این ۵ فیلم همه ظرفیت‌های جهانی و داخلی، بازخوردهای مطبوعاتی و بین‌المللی و وضعیت پخش‌کننده خارجی بررسی شد و حتی پرونده‌های همه فیلم‌ها مرور شد و مروری نیز بر فهرست فیلم‌های خارجی سال‌های قبل هم داشتیم.

اسفندیاری افزود: بعد از بررسی این ۵ فیلم درنهایت هیات به این نتیجه رسید که فیلم فروشنده می‌تواند نماینده سینمای ایران برای اسکار ۲۰۱۷ باشد.

اسفندیاری درباره میزان آرای ۵ فیلم نهایی گفت: فیلم‌هایی که وارد فهرست شدند اکثریت خوب آرا را داشتند و اگر فیلمی رای خوبی نداشت ولی یکی از اعضا روی آن فیلم تاکید داشت؛ درباره آن بحث و گفتگو می‌شد و در یک فضای کاملا تخصصی و کاملا با نگاه حرفه‌ای بررسی می‌شد.

اسفندیاری در پاسخ به این سوال که این هیات سال گذشته علاوه بر انتخاب فیلم اصلی یک فیلم را نیز به عنوان رزرو و جایگزین انتخاب کرده بود اما امسال این کار صورت نگرفته؛ گفت: انتخاب فیلم رزرو و جایگزین به این دلیل است که اگر اکادمی اسکار فیلمی را که ما انتخاب کردیم به هر دلیلی نپذیرفت؛ ما یک جایگزین داشته باشیم اما امسال فیلم رزرو را انتخاب نکردیم و قرار شد اگر فیلم فروشنده را آکادمی قبول نکرد بلافاصله یک جلسه اضطراری تشکیل شود و فیلم جایگزین را انتخاب کنیم.

وی درباره مباحث انتقادی که درباره انتخاب فیلم فروشنده برای اسکار ۲۰۱۷ و فیلم گذشته در اسکار ۲۰۱۶ مطرح شده است؛ گفت: هیات انتخاب از میان گزینه‌های موجود بهترین انتخاب را کرده است تا بیشترین امتیاز را در اسکار بدست بیاورد ولی این انتخاب به معنای این نیست که فیلم فروشنده حتما برنده جایزه اسکار می‌شود و این هیات برنده شدن این فیلم را هرگز گارانتی نمی‌کند بلکه ما ظرفیتی داریم که این هیات با انتخاب فیلم فروشنده قصد دارد تا بیشترین استفاده را از این ظرفیت بکند.

وی درباره وضعیت فیلم‌های خارجی زبان سایر کشورها در اسکار ۲۰۱۷ گفت: امسال رقابت بسیار سختی بین فیلم‌های خارجی زبان است و فیلم فروشنده رقبای بسیار مهمی دارد و پخش‌کننده خارجی فیلم باید فعالیت بسیار قوی و زیادی بکند تا فیلم فروشنده بهتر دیده شود و آرای اعضای اکادمی را برای این فیلم کسب کند.

اسفندیاری درباره دیدگاه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی درباره انتخاب فیلم فروشنده گفت: به هیچ وجه از طرف وزارت ارشاد یا سازمان سینمایی هیچ سفارش و فشاری برای معرفی و انتخاب یک فیلم خاص برای اسکار ۲۰۱۷ نبود و هیچ دخالتی صورت نگرفت.

از این نویسنده بیشتر بخوانید: