«دکتر شفیعی کدکنی چه می‌گوید؟» منتشر شد/ نقدی بر دیدگاه‌های شفیعی کدکنی درباره نیما و شاملو

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «دکتر شفیعی کدکنی چه می‌گوید؟» نوشته حسن گل‌محمدی به موضوع نقد دیدگاه‌های استاد شفیعی کدکنی درباره نیما یوشیج و احمد شاملو می‌پردازد. این اثر طی روزهای گذشته از سوی موسسه انتشارات بوتیمار راهی بازار نشر شده است.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب به قلم حسن گل‌محمدی آمده است: «اخیرا کتابی تحت عنوان «با چراغ و آینه» از تالیفات دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی منتشر شده است که در این کتاب مطالب و مباحث جدیدی درباره ریشه‌های تحول شعر معاصر مطرح گردیده است. اگر چه زمان تحریر بسیاری از مطالب این کتاب به حدود چهل سال پیش برمی‌گردد ولی باتوجه به اینکه دکتر شفیعی مطالبی درباره نیما و شاملو مطرح نموده‌اند که از دید اینجانب به واقعیت نزدیک نبوده و شبهه برانگیز است، به منظور روشنگری ذهن جامعه و علاقمندان به ادب و شعر کشورمان به ویژه دوستداران شعر نو، در این کتاب بطور اجمال به نقد و بررسی دیدگاه‌های استاد شفیعی کدکنی می‌پردازم و این نکته را نیز متذکر می‌گردم، یکی از مشکلات و عیب‌ها بزرگ جامعه فرهنگی و ادبی ما این است که فرایند نقد و بررسی از آن رخت بربسته و گفته‌ها و نوشته‌های افراد به‌ویژه افراد شاخصی همچون استاد شفیعی کدکنی دور از خطا و عیب تشخیص داده می‌شود. بنابراین اینجانب با توجه به اینکه خود را شاگرد این استاد بزرگوار می‌دانم، هیچ وقت این ارادت و احترام را فدای مصلحت‌اندیشی‌ها و بی‌توجهی‌ها به واقعیت‌های جامعه فرهنگی نمی‌کنم.»

n00239726-b
این کتاب به نوعی، نگاهی دوباره به جدل‌های شعر سنتی و نو از گذرگاه شعر و اندیشه نیما یوشیج و احمد شاملو دارد. در این اثر گل‌محمدی سعی کرده تا به شکلی علمی و با آوردن مثال‌ها مختلف و دلیل، به نقد و بررسی برخی دیدگاه‌های شفیعی کدکنی بپردازد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «واقعیت اصلی آن است که نیما دریافت بسیاری از جلوه‌های زیبای زندگی امروز را نمی‌توان در قالب کهن شعر پارسی با گستردگی مورد نیاز بیان کرد. بنابراین بدون آنکه سخن از حذف وزن شعر پارسی به میان آورد، طرز و روش جدیدی را با کوتاه و بلند کردن مصراع‌ها ارائه داد. بسیاری از پیروان و شاگردان او این اصل مهم را خوب درک مکردند و بخش زیادی از انرژی نیما صرف رفع این شبه گردید.»

حسن گل‌محمدی در کیلان دماوند متولد شد. وی دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های مهندسی مکانیک و دوره عالی مدیریت است. همچنین او مطالعات و تحقیقاتی را روی زبان و ادبیات فارسی و تاریخ ایران انجام داده است. گل‌محمدی عضو هیات امنا و هیئات علمی دانشگاه بوده و مدت ۳۰ سال به انجام امور صنعتی، مدیریتی، تدریس، تحقیق و تالیف پرداخته است. از وی بیش از پنجاه جلد کتاب و حدود هفتصدوپنجاه مقاله منتشر شده است.

کتاب «دکتر شفیعی کدکنی چه می‌گوید؟» به قلم حسن گل‌محمدی، با شمارگان یک‌هزار نسخه در ۲۷۶ صفحه، به بهای ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان از سوی موسسه انتشارات بوتیمار منتشر شده است.

https://www.academytaraneh.com/104415کپی شد!
221