رسول یونان با کتاب جدیدش به کتابفروشی‌ها آمد/ «دیر کردی ما شام را خوردیم» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جدیدترین اثر رسول یونان با عنوان «دیر کردی ما شام را خوردیم» طی روزهای گذشته از سوی انتشارات نیماژ منتشر شد.

n00238636-b
در پشت جلد این کتاب آمده است: «تصمیم گرفته بود با کسی کاری نداشته باشد تا کسی هم مزاحم او نشود. تن به گفت‌وگو نمی‌داد. در دنیای خودش زندگی می‌کرد. با این همه، آدم‌های فضول دست بردار نبودند. گاه و بی‌گاه متلک بارش می‌کردند که زبانش را گربه‌ها خورده‌اند. ما می‌دانستیم یک روز سرانجام طاقتش طاق می‌شود و با صدای بلند جواب همه را می‌دهد، اما کی؟ این‌را نمی‌دانستم. آدم‌هایی که سکوت می‌کنند یک روز فریاد می‌کشند، از جلد خود بیرون می‌آیند و کس دیگری می‌شوند، کسی وحشتناک و غمگین، و آن وقت دیگر کنترل‌شان از دست خارج می‌شود. نباید سربه‌سرشان گذاشت.»

«دیر کردی ما شام را خوردیم» شامل ۲۸ داستان کوتاه است که «حرف‌ها»، «نیمه‌ی تاریک»، «مردی روبه‌روی دریا»، «انتظار»، «وقتی کتی می‌آید»، «آفتاب سفید»، «چیزهای شکسته»، «جمله‌هایی روی تابلو اعلانات»، «میشل در نوشابه‌های گازدار»، «پژمردن گلدان‌های شمعدانی»، «دیر کردی ما شام را خوردیم»، «از شب‌های ترس»، «اضطراب بعد از دور شدن کشتی»، «غریبه‌ای از زبان غریبه‌ای دیگر»، «زمان بیشتری در نور ماه»، «فراموشی»، «شبیه کابوس»، «کمی در آسمان»، «دفاع از انگورها»، «دنیای عجیب»، «یکشنبه»، «ما فراموش شدیم»، «آن دو خروس»، «عبور درد از پیشانی»، «مردی با پیژامه»، «شبی از پاییز»، «درباره‌ی عکس‌های او» و «پرنده‌ای در پیراهن» نام این داستان‌هاست.

در قسمتی از داستان «اضطراب بعد از دور شدن کشتی» می‌خوانیم:‌ «چرا چرا باید به سؤال‌ها جواب بدهیم وقتی جوابش را نمی‌دانیم؟ مگر با جواب غلط به سؤال‌ها مشکلی حل می‌شود؟ اگر جواب‌های‌مان سؤال‌هایی در تاریکی خود داشته باشند آیا به تعداد سؤال‌ها اضافه نمی‌شود؟ باید گاه‌وبی‌گاه در برابر جواب دادن ایستادگی کنیم. چرا نمی‌گوییم جوابی نداریم تا دیگران را به اشتباه نیندازیم؟ اصلاً مگر چه اتفاقی می‌افتد جواب سؤالی را ندانیم؟»

رسول یونان متولد ۱۳۴۸ است. نخستین دفتر شعر وی با نام «روز به‌خیر محبوب من» در سال ۱۳۷۷ منتشر شد. «کلبه‌ای در مزرعه برفی» (مجموعه داستان)، «روزهای چوبی» (ترجمه/ گزینه شعر جهان)، «گندمزار دور» (مجموعه نمایشنامه)، «کنسرت در جهنم» (مجموعه شعر)، «بنرجی چرا خودکشی کرد؟» (ترجمه/ رمان – شعر از ناظم حکمت)، «یک کاسه عسل» ( ترجمه/ گزینه شعر ناظم حکمت)، «فرشته‌ها» (مجموعه داستان‌های مینی‌مال)، «تلگرافی که شبانه رسید» (ترجمه/ گزینه شعر ناظم حکمت)، «خیلی نگرانیم شما، لیلا را ندیدید» (رمان) و «بوی خوش تو» (ترجمه/ گزینه شعر آذربایجان) از آثار منتشر شده وی است.

مجموعه داستان «دیر کردی ما شام را خوردیم» نوشته رسول یونان در ۱۰۴ صفحه در قطع رقعی به بهای ۸ هزار تومان با شمارگان یک هزار و ۱۰۰ نسخه از سوی نشر نیماژ منتشر شده است.

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

مطالب پیشنهادی