سفر تاریخی ناصرالدین شاه به فرنگ بررسی می شود

مدیرکل اطلاع رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: این اداره در کنار نشست بررسی تاریخی سفر ناصرالدین شاه به فرنگ، اقدام به برگزاری نمایشگاهی از انعکاس اخبار سفر وی در مطبوعات از ۲۲ تیر ماه به مدت یک هفته کرده است.
رضا شهرابی ادامه داد: این نشست با سخنرانی دو کارشناس در روز سه شنبه ۲۲تیر ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در محل کتابخانه ملی برگزار می شود.
به گفته وی، در این نشست به بررسی ابعاد تاریخی این سفر، وقایع رخ داده در طول سفر و ارزیابی آن پرداخته می شود.

۸۲۱۴۳۸۷۰-۷۰۸۵۴۵۱۷
شهرابی افزود: این نشست در ادامه سلسله نشست های بخش ایران شناسی اداره کل اطلاع رسانی کتابخانه ملی است.
ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد، وی در دوران سلطنت خود سه بار از کشورهای اروپایی در سال های۱۲۹۰ هجری قمری (۱۸۷۳ میلادی)، ۱۲۹۵ هجری قمری (۱۸۷۸ میلادی) و ۱۳۰۶ تا ۱۳۰۷ هجری قمری (۱۸۸۹ میلادی) دیدن کرد، در آخرین سفر خود از ناوگان جنگی بریتانیا نیز بازدید داشت.
وی سفر خود را به همراه یکصد نفر از تهران به سمت بندرانزلی و گذشتن از راه‌های صعب العبور و گردنه‌های مرتفع رشته‌ کوه‌های البرز شروع کرد که چهار هفته طول کشید تا به ساحل دریای خزر برسند.
سپس به وسیله کشتی به بندر آستراخان روسیه و از آنجا با قطار به مسکو و سن پترزبورگ رفت، در ایستگاه راه‌آهن سن پترزبورگ، تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس از وی استقبال کردند.
ناصرالدین شاه پس از چند روز اقامت در روسیه، به کشورهای آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، اتریش و عثمانی مسافرت کرد.

** نشست بررسی یافته‌های جدید در سکه شناسی ساسانی نشست «یافته‌ها و پژوهش‌های نوین در سکه شناسی ساسانی» به همت گروه پژوهش های اسلام شناسی و ایران شناسی امروز(دوشنبه) و با حضور علاقه مندان به باستان شناسی برگزار می‌شود.
به گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی، این نشست با حضور علاقه مندان به باستان شناسی و سخنرانی احسان شواربی عضو انجمن ایران شناسان اروپا، از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد ‌شد.
علاقه مندان جهت حضور در این نشست می‌توانند به اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی واقع در اتوبان حقانی مراجعه کنند.

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

مطالب پیشنهادی