آب رو آتیش

با سلام خدمت دوستان عزیزم. منتظر نقدهای نغزتون هستم.

بیداری چشمام
خوابایی که مردن
گل های رویایی
که دیگه پژمردن

موج خروشی که
دیگه فروکش کرد
روزای خوبی که
تنهایی دودش* کرد

پیشونی خیسم
دستایی که کم شد
پشتی که می لرزید
پاهایی که خم شد

تکثیرِ احساسِ
شوم پریشونی
ترس از سوالی که
میری یا میمونی؟

ترس از جوابی که
واسم مقدّر شد
رویایی که دیگه
مات و مکدّر شد

قاموس این مردو
از خنده دزدیدی
وقتی که میرفتی
اشکامو میدیدی

ناقوس بی خوابی
سوهان روحم شد
جای تو تنهایی
تعبیر کوهم شد

جای نبود تو
واسه دلم زوده
نوستالژی خونه
دستای تو بوده

وقتی حضور تو
توو خونه حاکم نیست
پاهای لبخندم
خیلی مقاوم نیست

دور از تو آرامش
بی آبرو میشه
لبخند تو عینِ
آب رو آتیشِ

برگرد رسم تو
پا پس کشیدن نیس
از عاشقی سهمم
تنها شنیدن نیس …

………………………………………………..
به عمد نقص قافیه به کار رفته و فدای مفهوم شده.
…………………………………………………

دوستان عزیزم به بهونه عید مبعث دردانه عالم خلقت احساسی در وصف رسول مهربانی رو تقدیمتون میکنم که البته در حیطه ترانه نمی گنجه و غزلیست با بهانه تبریک.
پیشاپیش عید بر شما مبارک. با آرزوی بهترین ها برای همتون.

بوده است آدم منتظر عمری برای تو
هر لحظه ی حوا گذشته در هوای تو
ده قرن شوخی نیست تا کشتی نوح نشست
بر ساحلِ دریای امنِ آشنای تو
روزی که آتش شد گلستان بر خلیل وحی
بود هم نفس با عطر خوشبوی صفای تو
چون نیل بر موسی گشود دروازه های خویش
بر قلب او افتاده بوده است ردپای تو
عیسی که در گهواره با مردم سخن بگفت
چیزی نبوده است حرف او غیر از ثنای تو
یوسف چو از اعماق چاهی شد عزیز مصر
دل داده بود آخر به اعجاز ولای تو
جمله رسولان آمدند و مژده ای شدند
بر مطلع لبخند دنیا در لوای تو
بغض گلوی عالم آن جایی شکسته شد
کامد ندای روشنی بخش از حرای تو
دنیا مقابلت سر تعظیم خم نمود
معراج پنهان گشته در زیر ردای تو
روزی که عالم خاک پایت گشت ای رسول
شوقی وجودش را گرفت حتی خدای تو
شاهد که باشد غیر عشقی کز ازل نوشت
چیزی ندارد زندگی غیر از هوای تو
احساسم هر دم جان دهد در وصف این جنون
شاه بیت شعرم را ببین گشته گدای تو

محمد قاسمی (شاهد)

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

 • سلام اقای قاسمی دوتا کارتون رو دوست داشتم اولی رو بیشتر موفق باشی
 • درود بر شما...(ترانه)درود بر شما...(غزل)
 • ترانه که خیلی خوب بود. روون و دلنشین مبعث هم مبارک .شعر مناسبتی هم خوب بود
 • سلام آقای قاسمی عزیز. ترانه تون یه سر و گردن از غزل بالاتر بود. نمی دونم خودتون بیشتر کدومو دوس دارید.
  • سلام و درود اول اینکه ممنون از حضورتون پای ترانم.خیلی لطف کردید. کلا تعلق خاطر من به غزل بیشتره و برام دلنشینتره خصوصا اینکه در وصف رحمت الللعالمین باشه.اما اینکه کدوم از لحاظ تکنیکی بهترشده حرف دیگریست و نظرشما هم محترم. بزقرارباشید و سبز
 • سلام دوست عزیزی.. زیبا بود اما به نظر من نوعی کلمات سنگینی را بکار برده بودین که من خواننده تمرکزم بیشتر روی لغات رفت تا احساس زیبایی که پشت شعر بود موفق و پیروز باشید
  • سلام جناب متقیان عزیز. سپاس از حضورتون.خیلی محبت کردید. کاش میفرمودید منظورتون چه نوع کلمات سنگینیه تا میتونستم توضیح بهتری خدمتتون ارائه بدم. برقرار باشید و سبز.
 • سلام آقای قاسمی ترانتون بسیار زیبا بود نوشتن ترانه با هجای کم خیلی سخته ولی شما نشون دادید قلم توانایی دارید بابت غزلتون هم ممنون و دستتون درد نکنه و موفق و سلامت باشید.
  • سلام و درود خدمت شما ممنونم که منت گذاشتید و سری به ترانه من زدید. خوشحالم کارم مورد پسندتون واقع شده. شما لطف دارید چشاتون توانا میبینه.مطمئنم شما هم از پس این مهم اگه تمایل داشته باشید برمیاین. برقرار باشید و سبز.
 • ترانه خوبی و روونی بود هرچند میشد کوتاهتر هم باشد بعضی از بندها تاکید مکرر بود. یکی دوجا متوجه منظورتون نشدم . مثلا: جای تو تنهایی تعبیر کوهم شد>>> کوه؟! یا: از عاشقی سهمم تنها شنیدن نیس …>>> شنیدن؟! هرچند توو هجای کم ترانه نوشتن، باعث میشه دست آدم برای ساختن مصراع های معنی دار و منطقی کمی بسته شود. در کل خوب بود موفق باشید.
  • سلام جناب شریفی عزیز. ممنون که کارمو با دقت خوندید و سپاس از نقد سازندتون. در ارتباط با اینکه میشد کوتاهتر باشه حق با شماس ولی من به عمد یه جاهاییرو خیلی تاکید کردم روش و سعی کردم فضارو طوری توصیف کنم که اون حالی که مد نظرم بوده با بیشترین جزئیات ممکن تصویر بشه. در مورد جای تو تنهایی تعبیر کوهم شد باید عرض کنم که خیلی واضحه یعنی به جای حضور تو که نیستی تنهایی تکیه گاهم شده که معمولا گفته میشه من مثل کوه پشتت هستم و اینجا تنهایی همون کوهیه که قرار بوده تکیه گاه بشه. در مورد قسمت از عاشقی سهمم تنها شنیدن نیس هم باید عرض کنم... منظورم اینه که باید بیایی و کنارم باشی تا عشقو حس کنم و سهم من تنها شندین عشق از زبون دیگران نیست. ضمن اینکه یه ایهامی هم به ضرب المثل شنیدن کی بود مانند دیدن داشتم. در نهایت باز هم ممنون از وقتی که گذاشتید. امیدوارم پاسخام قانع کننده باشه. برقرار باشی دوست من.
 • سلام محمد جان کار اول که آیینی بود و غزل...که من ترجیح میدم غزلیات و کارای آیینی رو فقط بخونم و لذت ببرم و اما ترانت.. خدمتت عرض کنم که من همیشه کسایی که رو این وزن مینویسنو تقدیر میکنم چون خودم موفق نشدم تا به حال رو این وزن بنویسم... کارتم که واقعا هم زیبا بود هم با احساس... تبریک بابت این احساس
 • درود محمد عزیز ترانه ی خوب وروونی بود وقابل اجرا لذت بردم دوست من عیدت مبارک
 • سلام و درود محمد جان ترانه های زیبایی بود،عیدو هم بهت تبریک میگم موفق و پاینده باشی
  • سلام بهزاد عزیز. خوشحالم که اینجا هستی و منو مورد لطفت قرار دادی. متشکرم. فقط جسارتا یه ترانه بود یه غزل به مناسبت مبعث. عید شما هم مبارک. برقرار باشی.
   • تو حرفم بزنی داداش واسه ما ترانه است :) فدایی داری
   • ممنون بهزاد جان. شما لطف داری. بزرگواری.
 • سلام محمد جان ...ترانتو رو خیلی دوس داشتم .غزل رو هم که همیشه دوس داشتم و دارم ... همیشه وقتی کاراتو می خوندم مشخص بود که دستت خیلی قویه تو نوشتن ... حالا واسم اثبات شد ... قطعا از بهترین ها خواهی بود و از امثال من خیلی جلوتری ...موفق باشی دوست خوبم ...کارتو دوباره هم می خونم.یا آخر شب یا در چند روز آینده ...
  • سلام علیرضای عزیز ممنون که اومدی پای ترانه من و وقت گذاشتی. خوشحالم کارم مورد پسندت واقع شده رفیق. چشات قوی میبینن منو شرمنده میکنی با این همه لطفت. اتفاقا منم خیلی کاراتو دوس دارم و همیشه منتظر یه فضای خاص هستم توو کارات و مطمئنم اگه بخوای میتونی هرورز شاهد پیشرفتت باشی و هیچم من ازت جلوتر نیستم و تلاش میکنم دوشادوشت باشم. حتما منتظرم کارامو بخونی و چه بهتر چندین بار و منو از نقدهای فوق العادت بهرهمند کنی. برقرار باشی دوست من.
   • سلامی دوباره رفیق : اول از همه می گم که حرفام پایه علمی ادبی نداره و فقط نظر شخصیه : اینقدر اتفاقای خوب تو کارت افتاده که حیفم می یاد یه چیزو نگم : بهترین جای کارت از نظر من وقتی حضور تو توو خونه حاکم نیست پاهای لبخندم خیلی مقاوم نیست دور از تو آرامش بی آبرو میشه لبخند تو عینِ آب رو آتیشِ--->آتیشه ;-)فعلو صحیح بنویس وقتی می بینم اینقدر ذهنت واسه تصویر سازی خوبه ، حیفم می یاد جایی قافیه رو فدا کنی که می تونستی ،فنا شدن روز رو هم ،تصویر سازی کنی ... رک و رو راست ، جایی قافیه رو فدا کردی که زیاد ارزششو نداشت .حیفه شما که اینقدر ذهنت قویه این کارو کنی البته خودمم توو ویرایش یکی از کارام دلم نیومد قافیه یه بندشو اصلاح کنم : شاید کرمی که تو پیلست توی ذهنش نمی گنجه شکستن هم یه وقتایی رسیدن به خودِ گنجه می خوامت رفیق..