تمجید خواننده «امیربی‌گزند» از شاعر آثارش محسن چاوشی: «حسین صفا» از بهترین شاعران سرزمین ماست

محسن چاوشی به بهانه انتشار دو کتاب شعر «حسین صفا» به نام‌های «منجنیق» و «نرگس» که در نمایشگاه کتاب امسال توسط نشر نیماژ توزیع خواهد شد، متنی زیبا و خواندنی را در تمجید حسین صفا منتشر کرد.


در بخشی از این متن آمده: «وقتی خاطرات ِ غرق شدن‌های خودم یا به قول روانشناس‌ها فرافکنی‌های اثیری‌ام را از ذهن می‌گذرانم ترک‌های از این دست را به یاد می‌آورم (البته در آثار غیر کلاسیک): خواب، پاروی بی قایق، یوسف، قطار، هر روز پاییزه، پرچم سفید، دوست داشتم، همسایه، چشمه ی طوسی، یه شاخه نیلوفر، سلام به صلح، با من بمون، پروانه‌ها و… که نه از قضا و تصادفا بلکه حکما و بر پایه‌ی استحقاق همه‌ی این آثار متعلق‌اند به شاعری بنام حسین صفا. می خواهم به مخفیگاه ذهنم مراجعه کنم. کمی بالاتر از صندوقچه‌ی حرف‌های مگو بر روی طاقچه‌ی دوستی و از پشت آینه‌ی صداقت و صراحت، کلامی را برای شما بازگو کنم. بواسطه ی تجربه ی حاصل از رفاقت نزدیکمان و مشاهدات عینی و سمعی و نه از سر تسامح و تعارف؛ حسین صفا به اعتقاد من از بهترین شاعران سرزمین ماست که نامش و شعرش ماندگار خواهد شد. شاعری که غزل را بهتر از شعر محاوره یا ترانه و سپید را بهتر از غزل می‌نویسد و تنها گاهی ارکان این بهترنویسی‌ها در دُوری معین که وابسته به حال روحی‌اش است تغییر می‌کند. هم در شعر محاوره هم در غزل و هم در سپید پیشرو است و مثل کسی نیست و از قضا! کسی هم نیست که بتواند شکل او بنویسد.»

چاوشی در ادامه گفته: «تا به حال بیشتر از ترانه های حسین صفا خوانده ام اما در آینده ای بسیار نزدیک به استقبال غزل های او خواهم رفت… کارهایی را هم ساخته ایم که به اذعان همه ی دوستانی که شنیده اند متفاوت و تاثیرگذار است. دو کتاب “منجنیق” و “نرگس” حاصل آخرین تعاملات حسین با دنیای ناشناخته ی شعرش است. در این دو کتاب شاعر به شکل کامل تری از شیوه ی سرایش خودش دست یافته است . منجنیق همچنان از جوشش های شاعرانه سرشار است و کلمات از آن سر می روند. خلق موقعیت های بکر هم اتفاقی ست که در صفحه صفحه ی نرگس شاهد آن خواهیم بود.دو کتابی که به اعتقاد من حسین را از دیگران متمایزتر و نقش او را در ادبیات ما پر رنگ تر خواهند کرد.»

گفتنی‌ست حسین صفا پیش از این نیز کتاب هایی چون «وصیت و صبحانه»، «من کم تحملم» و… را منتشر کرده بود.

۱۵۹