عرضه هفتمین کتاب احسان افشاری در نمایشگاه کتاب

احسان افشاری اظهار کرد:جدیدترین اثرم با عنوان «شوکرانه‌ها» که توسط نشر شانی منتشر شده است در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد. این کتاب نخستین مجموعه ترانه و هفتمین کتاب شعر من است.


وی ادامه داد: ترانه‌های این کتاب که در ۱۲۱ صفحه آماده عرضه است، مربوط به آثاری است که از سال ۸۰ تا ۹۵ سروده‌ام ،البته این کتاب مجموعه کاملی از همه ترانه‌هایم نیست، بلکه گزیده‌ای از ترانه‌های من است. همینطور دربردارنده برخی از آثار قدیمی‌ترم است که با دیدی تجربی نوشته شده‌اند‌. بعضا ترانه‌هایی که روی ملودی نوشته شده بودند را از مجموعه حذف کردم. در این کتاب مخاطب با نیمه معرفی نشده‌ای از شاعر مواجه می‌شود.

این شاعر در توضیح دلایل انتشار ترانه‌هایش گفت: من هیچ تعصب و تفاخری نسبت به هیچ یک از قالب‌های شعری ندارم. ترانه هم برای من حیاط خلوتی است برای نفس کشیدن در ادبیاتی که دوست دارد قدری راحت‌تر باشد و اتوکشیدگی را رها کند.

وی افزود:‌ از سال ۸۰ کار شعر و ترانه را به‌طور هم‌زمان شروع کردم و این میان هیچ اولویتی در تدوین مجموعه‌های ارائه شده نداشتم اما به دلیل آنکه در این سال‌ها بیشتر وقتم صرف پرداختن به شعر بوده، از انتشار ترانه‌هایم غافل بودم. تدریجا به این نتیجه رسیدم که گزیده‌ای از این آثار را در قالب کتابی منتشر کنم تا این اثر در کنار آثاری که همراه با موسیقی شنیده شده‌اند، کارنامه‌ای برای فعالیتم در حوزه ترانه باشد.

در یکی از ترانه‌های این کتاب می‌خوانیم:
« شکل یه پژواک هزارساله
حرف خودم می پیچه توی گوشم:
فروتنانه از خودم گذشتم
که شوکران رفتنو بنوشم

من از غبار لحظه‌ها گذشتم
که گرد عشقو از تنت بگیرم
مثل قفس‌های برهنه تو باد
میله به میله تو خودم اسیرم

می‌دونم این رابطه‌ی غریبه
ارزش دیوونه شدن نداره
شدم یه ساعت شنی که دیگه
جرات وارونه شدن نداره

مثل یه روز خوش به من رسیدی
مثل یه خواب خوش ازت پریدم
حالا یه بادبادک یاغی ام که
به هیچی جز سقوط نخ نمیدم

فروتنانه رنجو می‌پذیرم
غرورمو ترک ترک نمی‌خوام
وقتی که درد مشترک نداریم
من از تو سقف مشترک نمی‌خوام»

احسان افشاری در بهمن‌ماه ۱۳۶۵ در تهران متولد شد. وی فارغ‌‌التحصیل کارشناسی ادبیات است و تا به امروز ۷ کتاب‌ با نام‌های «کتیبه‌های جیبی»، «روزی که دختر کوبلن مرد»، «از کتیبه تا کوبلن»، «بیگانه»، «دندان‌های سینه احسانم»، «بادنما» و «شوکرانه‌ها» را منتشر کرده است.

۱۳۲
۱