یکی از نشست‌های پرمخاطب شعر تهران متوقف شد

آخرین نشست «شعرانه» عصر روز شنبه (۱۸ دی‌ماه) با اجرای علیرضا آذر و صابر قدیمی و با حضور شاعران مطرح در فرهنگسرای فردوس برگزار شد. علیرضا آذر در ابتدای این نشست با ابراز امیدواری از برگزاری این نشست در سال ۹۶ گفت: امروز آخرین جلسه نشست «شعرانه» است و فعلاً تصمیمی برای ادامه این جلسه نداریم و اگر نیاز به برگزاری مجدد نشست باشد، «شعرانه»‌ در سال ۹۶ و با شکل و شمایل خاص‌تری برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: البته باید این نکته را بگویم که در حال حاضر، هیچ تصمیمی برای برگزاری جلسه در سال ۹۶ نیز وجود ندارد. خیلی از دوستان پیگیر دلایل برگزار نشدن این جلسه شدند که در همین جا اعلام می‌کنم تنها دلیل تعطیلی «شعرانه»، خستگی من و همکارم صابر قدیمی و یک سری مشکلات و دغدغه‌های شخصی است. بدون شک از اینکه دیگر در جمع شما حضور ندارم دلتنگ خواهم شد اما مطمئنم که ادبیات راه خود را ادامه می‌دهد.

n00244078-b
این شاعر برجسته با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره دلایل برگزار نشدن این نشست اظهار کرد: برخی دلیل برگزار نشدن جلسه را مسائل مالی عنوان کرده‌اند اما باید در همین نشست اعلام کنم که ما تا به حال برای برگزاری «شعرانه» پولی دریافت نکرده‌ایم و تعطیلی نشست به این دلیل نبوده است.

در ادامه برنامه صابر قدیمی، شاعر، طنزپرداز و دیگر مجری «شعرانه» گفت: در ابتدا تشکر می‌کنم از همه عزیزانی که در این سه سال در کنار ما بودند و در کنار هم زیر سایه ادبیات نشستیم، شعر و ترانه خواندیم و نقد شدیم. همچنین تشکر ویژه دارم از دوستانی که به علت محدودیت‌های مکانی و به احترام ادبیات در این نشست سه ساعت سرپا جلسه را پیگیری کردند.

وی افزود: خیلی خوشحالم که در این سه سال شاعران جوانی که تا به حال فرصت شعرخوانی برای آنها فراهم نشده بود، به جلسه ما آمدند، نقد شدند و به تدریج کیفیت آثارشان بهتر شد و امروز می‌بینیم که این افراد در جلسه‌های دیگر نیز شعر می‌خوانند و شعرهایشان مورد پسند شاعران مطرح قرار می‌گیرد.

سینا بهمنش نیز با ناراحتی از تعطیلی جلسه «شعرانه» عنوان کرد: شعرانه بهانه است، بهانه‌ای برای دیدار و چه بهانه‌ای بهتر از شعر خواندن. از دو دوست عزیزم علیرضا آذر و صابر قدیمی و همه عواملی که در برگزاری این جلسه زحمت کشیدند، سپاسگزارم. «شعرانه» مکانی برای هم‌نفسی و هم‌صحبتی اهالی شعر بود و من به‌عنوان یکی از اعضای جلسه شعر «انجمن غزل» که با ۳۵ سال قدمت، قدیمی‌ترین جلسه شعری کشور است، به شما بابت برگزاری این جلسه پرشور تبریک می‌گویم و امیدوارم در سال آتی چراغ جلسه مجدداً روشن شود.

وی ادامه داد: «شعرانه» در دوران برگزاری باعث اتفاقات مثبتی در حوزه شعر شد و همین که شاعران جوان به واسطه این جلسه به شاعران برجسته و منتقدان معرفی می‌شدند، حائز اهمیت است. «شعرانه» جلسه‌ای بود که موفق شد، شاعران را از فضای مجازی به فضای حقیقی بیاورد.

طبق روال گذشته نشست «شعرانه»، قسمت نخست برنامه به شعرخوانی شاعران جوان اختصاص داشت که در این قسمت شاعران جوان به شعرخوانی پرداختند.

همچنین بخش دوم این نشست با شعرخوانی شاعران مطرح همراه بود که در این بخش علیرضا آذر، داوود ذاکری، حمید چشم‌آور، علیرضا شاکرانه، یاسر قنبرلو، مهدی استخر، سپیده حکیمی، پیام پولاد، هما سعادت، احسان افشاری، ناهید یوسفی، محسن انشایی، امید صباغ‌نو، جهانگیری، علیرضا کیانی، لیدا رشیدی، آرین داوودی، صابر قدیمی، امید روزبه، ادریس بختیاری، نیما ایمانی، شهریار نراقی، حسن دایی و علی حیدرزاده به شعرخوانی پرداختند.

۱۵۹
۱