بهرام جمالی: هنر شغل نیست/ برای فارغ‌التحصیلان کار نداریم

بخش دیگری از بودجه انجمن موسیقی از طریق جذب بخش‌خصوصی است و با ایجاد رابطه با نهادهای دیگر وارد یک رابطه مشارکتی می‌شویم و به طور مثال برای ساخت یک اثر موسیقی با گفتگو با سازمان‌ها و نهادهای دیگر آن‌ها را مجاب می‌کنیم تا تامین هزینه‌های این اثر موسیقیایی را برعهده بگیرند البته هزینه اجرای صحنه‌ای همان اثر موسیقیایی برعهده انجمن موسیقی است. ما در انجمن موسیقی درصدد توسعه این روابط هستیم تا با استفاده از بودجه دولتی همراه با مشارکت‌های خصوصی بتواند برنامه‌های خود را د رحوزه‌های مختلف آموزش، تولید، اجرا و جشنواره‌ها پیش ببرد چراکه با بودجه محدود دولت در حوزه موسیقی نمی‌توان کار خاصی انجام داد.

۱۹

او درباره ضرورت وجود انجمن موسیقی تاکید کرد: وظیفه انجمن موسیقی ایران ایجاد تعاملات گسترده با سازمان‌ها و نهادهای دیگر و همچنین ایجاد بازارهای جدید برای سرمایه‌های موسیقی کشور است.

جمالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به موضوع هنر و اشتغال گفت: این مسئله چه در سطح کلان و چه در سطح جزئی یعنی در حوزه موسیقی و اشتغال یک موضوع بسیار جدی است در تقسیمات شغلی ما برخی از رشته‌های هنری شغل محسوب نمی‌شوند و باید در وزارت کار و امور اجتماعی بازتعریفی در این‌باره صورت بگیرد و تعریف مشخصی از شغل و اشتغال هنری بشود و باید تعریف مشخصی در قانون درباره اشتغال در حوزه‌های هنری ایجاد شود.

او خاطرنشان کرد: بحث دیگری که در این‌باره مطرح می‌شود موضوع تحصیل در رشته‌های هنری است. سالانه تعداد زیادی فارغ‌التحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های هنری داریم که متاسفانه بازار کاری برای این فارغ‌التحصیلان وجود ندارد. این ازدیاد جمعیت و نبود بازار کار کافی برای فارغ‌التحصیلان مشکلاتی را ایجاد می‌کند که ایجاد فضای مناسب و فرصت اشتغال برای این افراد نیازمند یک تعامل بینابخشی بین وزارت علوم وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا با تدوین یک پروتکل مشترک نهادهای صنفی حقوقی مانند خانه موسیقی و خانه نمایش ساز و کارهای اجرایی این برنامه‌ها را عملی کنند اما تا زمانی که تدوین قانونی در این باره نداشته باشیم نمی‌توان فعالیت خاصی دراین زمینه انجام داد.

۱۱۴