شب پرشور موسیقی کلاسیک ایرانی

این جشنواره شب گذشته به اجراهای خود پایان داد و قرار است امشب با تجلیل از گروه‌های حاضر در جشنواره و اجرای برخی گروه‌ها در آیین اختتامیه به کار خود پایان دهد.

در نخستین اجرای سئانس اول، سامر حبیبی نوازنده کمانچه و بهنام معصومی نوازنده تنبک به بداهه نوازی در دستگاه همایون پرداختند و مخاطبانشان را به وجد آوردند.

در ادامه در بخش ساز و آواز امید مظهری خواننده و آریا محافظ نوازنده سنتور به اجرای موسیقی پرداختند. این دو هنرمند هم موفق شدند اجرای خوبی داشته و گوشه‌ای از زیبایی‌های ساز و آواز ایرانی را به مخاطب عرضه کنند.

۵۵۵۵
گروه «امیرجاهد» هم در بخش پایانی سئانس اول روی صحنه رفت. این گروه به اسم محمدعلی امیرجاهد تصنیف‌ساز گروه در خانه امیرجاهد زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کند و در اجرای خود، صوفی خانقاهی، ضربی، سودای دل، پروانه، قطعه ضربی، آواز و تکنوازی تار را اجرا کرد. این گروه اشعاری از مولوی، رهی معیری و عماد خراسانی را برای اجرا انتخاب کرده بود و سه قطعه بدون کلام را هم اجرا کرد.

حسین روز بهانی آهنگساز، علی یاری‌پور خواننده، الناز نوتاش نوازنده عود، سجاد خانقاهی نوازنده سنتور، رامین عبدالهی نوازنده کمانچه، امیرحسین موسوی نوازنده دف، سعید میرزا حسینی نوازنده نی، آرزو کامیار نوازنده پرکاشن و مجید علیزاده تنبک و مهدی مساح بیدگلی نوازنده تارباس در این اجرا روی صحنه رفتند.
در ادامه و با شروع سئانس دوم مردیم خدابخش نوازنده ساز عود و سپیده شایان‌راد نوازنده تنبک روی صحنه رفته و به اجرایی بداهه در دستگاه همایون پرداختند. این دو نوازنده هم توانستند اجرای بسیار جذاب و خاطره انگیزی را در شب پایانی جشنواره داشته باشند.

اما اجرای سئانس دوم این شب را می‌توان یکی از پر مخاطب‌ترین اجراهای جشنواره دانست. محمود مخدوم خواننده پیشکسوت آواز ایرانی به همراه المیرا مردانه نوازنده ساز کمانچه روی صحنه رفت و آخرین ساز و آواز این دوره از جشنواره با شور و حال خاصی برگزار شد.

در این اجرا خوانندگان و هنرمندانی چون حسین علیشاپور، وحید تاج، ملیحه مرادی، مهدی امامی، اسماعیل قنبری و نوید دهقان حضور پیدا کرده و به تماشای اجرای این هنرمند پیشکسوت آواز ایرانی نشستند. مخدوم آواز شوشتری را اجرا کرد و المیرا مردانه نوازنده جوان هم توانست بخوبی از عهده همراهی با این استاد موسیقی برآید.

۷۸۷۴۵
پس از آنتراکت اجرای پایانی جشنواره هم با گروه نواساز بود. علی اصغر عربشاهی نوازنده تار، پوریا اخواص خواننده، پویان عطایی نوازنده سنتور، حمید خوانساری نوازنده عود، زکریا یوسفی نوازنده سازهای کوبه‌ای و علیرضا دریایی نوازنده کمانچه در این اجرا روی صحنه رفتند و ۷ قطعه را اجرا کردند که برای سه قطعه باکلام این اجرا از میان اشعار عطار نیشابوری، هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالث انتخاب شده بود.

شب پایانی اجراهای جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی را می‌توان شبی پرشور دانست که گروه‌های حاضر در این شب مخاطبان را به وجد آوردند. همه اجراهای این شب بی‌شک این حس را در مخاطبان ایجاد کردند که در سال‌های آینده هم منتظر برگزاری جشنواره و حضور در اجراهای حرفه‌ای موسیقی کلاسیک ایرانی باشند.

۱۴۳