پیشنهاد مطالعه برای تعطیلات آخر هفته بهمنی: علاقه‌مندان غزل تمام کتاب‌های محمد سلمانی را بخوانند / استقبال از کتاب‌های شعر مناسب است

محمدعلی بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اظهار کرد: شعر در سال‌های گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته و جوانان با جدیت بیشتری شعر را دنبال می‌کنند؛ بدون شک در چنین شرایطی انتخاب یک کتاب کار بسیار سختی است و به همین دلیل من به جای معرفی یک اثر، مجموعه کتاب‌های محمد سلمانی را برای مطالعه تعطیلات آخر هفته پیشنهاد می‌دهم.

n00243366-b
وی افزود:‌ اشعار سلمانی در عین‌حال که از قدرت بسیار بالای شعر کلاسیک برخوردار است، نگاه معاصرتری به غزل، کلمات و درک مفاهیم دارد و با مطالعه آن متوجه خواهیم شد که وی در یک بیت غزل به مفاهیم بسیار گسترده‌ای پرداخته است.

این شاعر مطرح کشورمان با اشاره به ویژگی‌های اشعار محمد سلمانی گفت: وقتی شعر برخی از شاعران را مطالعه می‌کنیم، از هر شعر مفهوم مشخصی را برداشت می‌کنیم، در حالی‌که این با ذات شعر متناقض است، چراکه شاعر حق ندارد مفهوم شعرش را شرح دهد و این مخاطب است که باید مفهومی خاص را از شعر برداشت کند، درست ویژگی‌ای که در اشعار سلمانی به خوبی نمایان است.

وی ادامه داد: این ویژگی باید در اشعار تمام شاعران روزگار ما نمایان باشد، چراکه در گذشته شعر تنها یک مفهوم را انتقال می‌داد، اما غزل بعد از نیما، برداشت و تفسیر شعر را وظیفه مخاطب می‌داند. همچنین سلمانی در اشعارش با حفظ شأن غزل از کلمات جدید و امروزی به درستی استفاده می‌کند، به نحوی که مخاطب از استفاده آن کلمه در آن بیت لذت می‌برد.

بهمنی با اشاره به استقبال مناسب جامعه از حوزه شعر بیان کرد: خوشبختانه این روزها شعر مخاطب خودش را پیدا کرده و کتاب‌های شعر مشتری خودش را دارد که این یک امتیاز ویژه برای شاعران جوان است و امیدوارم که قدر آن‌را بدانند.

۱۱۹