جرای موسیقی ایران و ایتالیا توسط آنسامبل «نیواک»

کارن کیهانی آهنگساز تازه‌ترین پروژه موسیقایی گروه «نیواک» با اشاره به جزییات کنسرت پیش رو توضیح داد: گلریز و ژابیز زربخش برای اولین‌بار قطعاتی را که به آهنگسازان سرشناس معاصر ایرانی و ایتالیایی سفارش داده‌اند اجرا خواهند کرد.

ادامه داد: این پروژه شخصی که با پیگیری‌های خواهران زربخش امروز به نتیجه رسیده سال گذشته آغاز شد. خواهران زربخش به عنوان نوازندگان آنسامبل «نیواک» با توجه به اینکه دوئت نیواک یکی از دوئت‌های خوب در موسیقی مجلسی ایران محسوب می‌شود با آهنگسازان ایرانی سراسر دنیا مرتبط شده و آثاری را سفارش دادند. البته کیاوش صاحب‌نسق یکی از اولین کسانی بود که به تشویق ایده زربخش‌ها برای همکاری با آهنگسازان معاصر پرداخت و برای این پروژه اعلام آمادگی کرد.

۲۳۰۰۳۷۲
کیهانی ملاک تعداد سفارش این قطعات موسیقی را ظرفیت زمانی یک کنسرت عنوان کرد و افزود: تا جایی که میدانم دوئت نیواک قصد دارد این پروژه را گسترش داده و به آهنگسازان معاصر، آثارِ بیشتری سفارش دهد.

وی درباره سابقه چنین اجرایی تاکید کرد: چند سال پیش از این پروژه‌ «صدسال موسیقی ایران برای پیانو» در تالار رودکی اجرا شد و این دومین بار است که شاهد اجرای مجموعه آثار آهنگسازان ایرانی در کنار هم هستیم. در واقع این برنامه در نوع خود منحصر به فرد است. چراکه برای اولین‌بار یازده قطعه‌ موسیقی با اجرای نخست نواخته خواهند شد چیزی که به ندرت می‌‌توان حتی در فستیوال‌های معتبر موسیقی، برای چنین آنسامبل خاصی شاهد آن بود.

این آهنگساز درباره قطعات سفارش داده شده ایتالیایی توضیح داد: در کنار ۹ قطعه‌ سفارش داده شده به آهنگسازان صاحب‌نام ایرانی، دو قطعه نیز به موسیقیدانان ایتالیایی سفارش داده شد که در این مورد بسیار به زحمات مهدی خیامی مدیونیم. در واقع در این کنسرت دو ملیت را در موسیقی آنسامبل کنار هم خواهیم داشت که فرصت خوبی برای شنیدن موسیقی از دو فرهنگ مختلف ایرانی و ایتالیایی خواهد بود. الساندرو سلبیاتی و پائولو لونگو آهنگسازان ایتالیایی این پروژه از چهره‌های مطرح موسیقی معاصر در اروپا و جهان هستند.

کیهانی بیان کرد: تعدادی از آهنگسازان این قطعات نیز برای اجرای برنامه‌ها در ایران حضور خواهند یافتکه از آن جمله می‌توان به مهدی خیامی، علیرضا فرهنگ، کیاوش صاحب‌نسق، روزبه رفیعی، آیدین صمیمی، ارشیا صمصامی‌نیا، آیدین صمیمی‌مفخم، امین هنرمند و بهزاد رنجبران اشاره کرد.

لازم به توضیح است، آنسامبل «نیواک» با مدیریت اجرایی موسسه نغمه سازخانه طهران، روزهای ۲۵ و ۲۶ آذرماه در تالار رودکی به اجرای موسیقی می‌پردازد.

۱۲۶