شیرازی: شرکت در جشنواره شناخت متفاوتی را به شاعر می‌دهد / تک‌وزنی ترانه باعث یکنواختی موزیک می‌شود

به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، دومین جشنواره شعر نیاوران با موضوع آزاد و در بخش ویژه با موضوعات بین‌المللی صلح و محیط‌زیست به همت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار می‌شود. همچنین آیین اختتامیه این جشنواره روز پنجشنبه (٢۵ آذرماه) با معرفی و تجلیل از نفرات برتر برگزار خواهد شد.

محمدعلی شیرازی درباره رقابت شرکت‌کنندگان بخش ترانه این جشنواره گفت: بیشتر کارهای رسیده به بخش ترانه دومین جشنواره شعر نیاوران از نظر من قابل ارزش بود. در واقع موضوع و سوژه ترانه‌ها بسیار خوب بود و آثار قابل توجهی به دبیرخانه جشنواره شعر نیاوران ارسال شده، اما متاسفانه بعضی از شرکت‌کنندگان ترانه را نمی‌شناختند و به خصوصیات ترانه آشنا نبودند.

n00243018-b
وی افزود: بیشتر آثار تک‌وزن و طولانی بود که این چندان مورد تایید نیست، چراکه تک‌وزنی ترانه، روی سایر بخش‌ها نیز اثر می‌گذارد و آهنگ را نیز یکنواخت می‌کند.

این پیشکسوت عرصه ترانه درباره تاثیرات برگزاری جشنواره شعر نیاوران و شرکت شاعران و ترانه‌سرایان جوان در این جشنواره اظهار کرد: در این جشنواره شاعران جوان شناخت بیشتری از شعر پیدا می‌کنند، نظرات را می‌شنوند و این مسئله قطعا روی آن‌ها تاثیر مثبتی می‌گذارد.

این ترانه‌سرای سرشناس کشور در مورد ‌آثار رسیده از شهرستان‌ها گفت: تنها دو اثر از شهرستان در این بخش دریافت کردیم که بسیار با احساس و قابل توجه بود. یکی از این ترانه‌ها در مورد محیط‌زیست و دیگری در مورد والدین بود. همچنین در بخش ویژه ترانه، کمترین آثار به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

گفتنی است داوری بخش ترانه دومین جشنواره شعر نیاوران برعهده شاعران و ترانه‌سرایان مطرح کشور مانند محمدعلی شیرازی، افشین یداللهی، سعید دبیری، ابراهیم اسماعیلی اراضی و نیلوفر لاری‌پور است.

۱۹۵