آداب رفتن به کنسرت موسیقی

اگر شما علاقه‌مند به حضور در کنسرت خوانندگان پاپ هستید، مخاطب این گزارش نخواهید بود. اما آن‌ها که هر از چندگاهی گذرشان به کنسرت‌های موسیقی کلاسیک و اصیل ایرانی می‌افتد، خواندن این گزارش برایشان چندان خالی از لطف نخواهد بود. شاید این تیتر و آنچه در شبکه‌های اجتماعی دربارۀ آداب رفتن به کنسرت موسیقی خواندید، برایتان بی‌اهمیت و شاید هم تمسخرآمیز جلوه کند؛ اما واقعیت این است که حضور در کنسرت واقعاً نیازمند رعایت آداب برای حفظ حقوق خودمان و دیگران است.

Farzad Farzin 95-04 (73)

حال بیایید برای بتوانیم این حقوق را بهتر و بیشتر رعایت کنیم، این آداب را به طور مشخص و یکی یکی مرور کنیم:

**** موبایلتان را در حالت بی‌صدا قرار دهید

به محض اینکه وارد سالن می‌شوید و روی صندلی می‌نشینید، تلفن همراهتان را خاموش یا روی حالت بی‌صدا قرار دهید. اگر در حین اجرای ساز و آواز و یا بین اجرای موومان‌های یک سمفونی تلفن همراهتان زنگ بخورد، نه تنها نگاه همۀ حاضران به سمت شما برمی‌گردد و زیر لب چیزهایی به شما می‌گویند، بلکه این صدای ناهنجار به شدت هنرمندان روی صحنه را ناراحت خواهد کرد؛ آن هم در سالن‌هایی مثل تالار وحدت یا رودکی که حتی صدای عطسه یا سرفۀ شما هم در سالن می‌پیچد.

**** زمزمه نکنید

تا وقتی خواننده از شما درخواست نکرده که در اجرای قطعات او را همراهی کنید، شما به صورت خودسرانه زیر آواز نزنید. این کار اطرافیان شما را ناراحت می‌‌کند. آن‌ها آمده‌اند، صدای خواننده را بشنوند، نه صدای شما را! شما در کنسرتهای پاپ می‌توانید، هرچقدر که دلتان می‌خواهد، جیغ بزنید و با خوانندۀ مورد علاقه‌تان بخوانید. اما در کنسرت‌های اصیل خودسرانه این کار را نکنید.

**** کودکان را به کنسرت نبرید

نه نوزادان و بچه‌های خردسال علاقۀ چندانی به شنیدن سمفونی ۹ بتهوون دارند و نه حاضران در سالن از صدای گریۀ آن‌ها لذت می‌برند. لطفا بچه‌ها را به کنسرت نیاورید. با این کار نه خودتان از اجرا لذت می‌برید و نه دیگران. کنسرت‌هایی مناسب بچه‌ها در طول سال برگزار می‌شود که شما می‌توانید کودکانتان را به آن اجراها ببرید.

**** خوردن و آشامیدن ممنوع

تصور کنید در حال شنیدن آهنگ مورد علاقه‌تان هستید که مدت‌ها منتظر بودید آن را در کنسرت خوانندۀ محبوبتان بشنوید. قطعه در حال نواخته شدن است و یک دفعه شخصی که روی صندلی کناری‌تان نشسته، در بطری نوشابه را باز می‌کند و همین صدا کافی است که حال و هوایتان ۱۸۰ درجه تغیر کند.

**** حین اجرا از جای خود بلند نشوید

وقتی قصد دارید در میانۀ اجرا سالن را ترک کنید، حتماً صبر کنید تا قطعه تمام شود. فاصلۀ بین صندلی‌ها خیلی زیاد نیست و در راستای جابجایی شما باید چند نفر دیگر هم از روی صندلی خود بلند شود. در حین اجرای قطعه بلند نشوید تا نظم سالن بهم نریزد.

**** صحبت و تشویق حین اجرا درست نیست

بهتر است زمانی هنرمند روی صحنه را تشویق کنید که قطعۀ اجرایی‌اش تمام شده باشد. حین اجرای ساز و آواز وقتی خواننده تحریر می‌گیرد، او را تشویق نکنید. وقتی در حال تماشای یک سمفونی هستید، تا پایان اجرای سمفونی صبر کنید، میان موومان‌ها دست زدن کار درستی نیست. صحبت کردن هم که جای خود را دارد.

**** لطفاً فیلم نگیرید

همۀ سالن‌های اجرا تعدادی عکاس و فیلمبردار حرفه‌ای دارند و اصلاً نیازی به دوربین موبایل شما نیست! ممکن است شما با دوربین‌تان به صورت ناخودآگاه از چهرۀ مخاطبان فیلمبرداری کنید و این کار در همۀ سالن‌های کنسرت ممنوع است و مسئولان اجازه دارند دوربین یا تلفن همراه شما را ضبط کنند.

در نهایت اینکه همۀ افرادی که به تماشای کنسرت می‌آیند، وقت و هزینه صرف کرده‌اند. پس به حقوق هم احترام بگذاریم.
منبع:
موسیقی ما

۲۸۵